Κυριακή, 28 Αυγούστου 2016

Τελετή λήξης για το 6ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου "Δίστομο 2016"






Το βράδυ του Σαββάτου "έπεσε" η αυλαία για το 6ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου "Δίστομο 2016".
Όλη τη βδομάδα, από 19 έως 27 Αυγούστου, το Αμφιθέατρο του Μαυσωλείου Διστόμου όπως και το κλειστό γυμναστήριο Διστόμου (λόγω κακοκαιρίας) φιλοξένησε παραστάσεις θεατρικών ομάδων απ' όλη την Ελλάδα. Οι κάτοικοι του Διστόμου και των γύρω περιοχών από τις 8 το βράδυ κατέφθαναν στο χώρο διεξαγωγής των παραστάσεων έτοιμοι για μια ακόμη θεατρική βραδιά.


Το κοινό καθώς και οι εκπρόσωποι των ομάδων κατά τη διάρκεια της απονομής είχαν την ευκαιρεί να απολαύσουν μικρά θεατρικά δρώμενα από το τμήμα υποκριτικής 92ArtSchool. Τα όμορφα και κωμικά σκετσάκια κατάφεραν να ψυχαγωγήσουν όσους βρέθηκαν στο Αμφιθέατρο αλλά και να παρατείνουν την αγωνία μέχρι την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.


Από το 92 ArtSchool συμμετείχαν:
Κωνσταντίνα Βάρδα, Ανδριάνα Σταυριδοπούλου, Αριστέα Ανύση, Έφη Μεράβογλου, Γιώργος Κάλτσας, Αστερία Παντίσκα, Χρήστος Γιακουμής, Ισαβέλλα Αναστασίου


Υποψήφιοι και Νικητές του 6ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου
Βραβείο Αφίσας:
Θεατρικό Εργαστήρι Μοσχάτου - Ταύρου "Εν δράσει", για το θεατρικό έργο "Φτυστός ο μακαρίτης"

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Θεατρική ομάδα "Ονειροβάτες" από το Ίλιον Αττικής για την παράσταση "Τρωάδες"
  • Ορέστης Νικολαΐδης, από το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις" για την παράσταση "Από άλλον τόπο"
  • Λάμπρος Καραδήμος, από τη Θεατρική Ομάδα Οινοφύτων "Δημοσθένης Λιαπης" για την παράσταση "Υπηρέτης 2 αφεντάδων".
Βραβείο Προγράμματος:
 Ειρήνη Μηλαθιανάκη, από τη Θεατρικη Σκηνή Ηρακλείου Κρήτης για την παράσταση "Ερωτόκριτος"

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Λάμπρος Καρασδήμος, από τη Θεατρική Ομάδα Οινοφύτων "Δημοσθένης Λιαπης" για την παράσταση "Υπηρέτης 2 αφεντάδων". 


Βραβείο Κίνησης:
 Εύη Σιδέρη, από το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις" για την παράσταση "Από άλλον τόπο"

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  •  Μάνος Μανιάς, από τη Θεατρική Σκηνή Ηρακλείου Κρήτης για την παράσταση "Ερωτόκριτος"
  • Μαριάννα Νικολογιάννη, από τον Πολιτιστικό και Μορφωτικό Σύλλογο "Το Αιτωλικό" για την παράσταση "Αφεντικά και Δούλοι".

Βραβείο Μουσικής Επιμέλειας: 
Ελίζα Μουτσόπουλου κ Παναγιώτης Ναρλής, από το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις" για την παράσταση "Από άλλον τόπο"
Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Δημήτρης Θεοδώρου, από τη Θεατρική Ομάδα Οινοφύτων "Δημοσθένης Λιαπης" για την παράσταση "Υπηρέτης 2 αφεντάδων".
  • Καλλιόπη Ναρλή, από το Θεατρικό Εργαστήρι Μοσχάτου - Ταύρου "Εν δράσει", για το θεατρικό έργο "Φτυστός ο μακαρίτης"
Βραβείο Μουσικής Σύνθεσης:
 Γιώργος Καλογήρου, από τη Θεατρική Ομάδα "Δημιουργείν" Αυγόρου Κύπρου για την παράσταση "Μάνα Κουράγιο"

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Ισίδωρος Πάτερος, από τη Θεατρική ομάδα "Ονειροβάτες" από το Ίλιον Αττικής για την παράσταση "Τρωάδες".
  • Χρήστος Παπαδόπουλος, από τη Θεατρική Σκηνή Ηρακλείου Κρήτης για την παράσταση "Ερωτόκριτος"
     

Βραβείο Φωτισμού:
 Παναγιώτης Γαβαλάς, από το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις" για την παράσταση "Από άλλον τόπο"
Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Δημήτρης Στογιάννης, από τον Πολιτιστικό και Μορφωτικό Σύλλογο "Το Αιτωλικό" για την παράσταση "Αφεντικά και Δούλοι"
  • Αντώνης Κωνσταντινίδης, από τη Θεατρική Ομάδα "Δημιουργείν" Αυγόρου Κύπρου για την παράσταση "Μάνα Κουράγιο"


Βραβείο Κοστουμιών:
Αθανασία Αργυρού, από τη Θεατρικη Ομάδα Οινοφύτων "Δημοσθένης Λιαπης" για την παράσταση "Υπηρέτης 2 αφεντάδων".

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • ο Πολιτιστικός και Μορφωτικός Σύλλογος "Το Αιτωλικό" για την παράσταση "Αφεντικά και Δούλοι"
  •  η Θεατρική Ομάδα "Δημιουργείν" Αυγόρου Κύπρου για την παράσταση "Μάνα Κουράγιο"



Βραβείο Σκηνικών:
Αιμιλία Αποστολίδου, από το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις" για την παράσταση "Από άλλον τόπο"

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Νικόλαος Ροτσίδης, από τη Θεατρική Ομάδα "Δημιουργείν" Αυγόρου Κύπρου για την παράσταση "Μάνα Κουράγιο"
  • Αιμιλία Αποστολίδου, από το Θεατρικό Εργαστήρι Μοσχάτου-Ταύρου "Εν Δράσει", για την παράσταση "Φτυστός ο μακαρίτης"


Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου:
 Ιωάννα Γεωργίου, για το ρόλο της "Κατερίνας", στην παράσταση "Μάνα Κουράγιο", από τη Θεατρική Ομάδα "Δημιουργείν" Αυγόρου Κύπρου

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Ελένη Γεωργίου, για το ρόλο της "Ανδρομάχης", στην παράσταση "Τρωάδες" από τη Θεατρική ομάδα "Ονειροβάτες" από το Ίλιον Αττικής
  • Μαίρη Καραθανάση, για το ρόλο της "Αρχοντούλας", στην παράσταση "Φτυστός ο μακαρίτης"
    από το Θεατρικό Εργαστήρι Μοσχάτου - Ταύρου "Εν δράσει"
Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου:
 Από κοινού στους:
  • Αντώνη Καραθανάση, για το ρόλο του "Σίλβιο", στην παράσταση "Υπηρέτης 2 αφεντάδων", από τη Θεατρικη Ομάδα Οινοφύτων "Δημοσθένης Λιαπης"
  • Γιώργο Παπακωνσταντίνου, για το ρόλο του "Μάγειρα", στην παράσταση "Μάνα Κουράγιο", από τη Θεατρική Ομάδα "Δημιουργείν" Αυγόρου Κύπρου


Υποψήφιος για την κατηγορία επίσης ήταν:
Ο Σπύρος Ανδρομανέσκος, για το ρόλο του "Στέλιου/Θάνου" στην παράσταση "Φτυστός ο μακαρίτης", από το Θεατρικό Εργαστήρι Μοσχάτου - Ταύρου "Εν δράσει".

Βραβείο Α' Γυναικείου Ρόλου: 
Από κοινού στις
  • Γεωργία Μαυρογιαννάκη, για το ρολό της "Αρετούσας", στην παράσταση "Ερωτόκριτος", από τη Θεατρικη Σκηνή Ηρακλείου Κρήτης
  • Χριστίνα Κάσια, για το ρόλο της "Μάνα Κουράγιο", στην παράσταση "Μάνα Κουράγιο", από τη Θεατρική Ομάδα "Δημιουργείν" Αυγόρου Κύπρου

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
Η Ακριβή Αντωνοπούλου για το ρόλο της "Εκάβης" στην παράσταση "Τρωάδες", από τη Θεατρική ομάδα "Ονειροβάτες" από το Ίλιον Αττικής


Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου:
 Δημήτρης Θεοδώρου για το ρόλο του "Τρουφαλδίνου" στην παράσταση "Υπηρέτης 2 αφεντάδων", από τη Θεατρικη Ομάδα Οινοφύτων "Δημοσθένης Λιαπης"


Βραβείο Σκηνοθεσίας:
 Ανδρέας Χρίστου, για την παράσταση "Μάνα Κουράγιο" από τη Θεατρική Ομάδα "Δημιουργείν" Αυγόρου Κύπρου




Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Δημήτρης Θεοδώρου,  για την παράσταση "Υπηρέτης 2 αφεντάδων" από τη Θεατρικη Ομάδα Οινοφύτων "Δημοσθένης Λιαπης"
  • Παναγιώτης Ναρλής,  για την παράσταση "Από άλλον τόπο" από το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις"

Βραβείο Γ' Καλύτερης Παράστασης:
  "Από άλλον τόπο", από το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις"
Βραβείο Β' Καλύτερης Παράστασης:
 "Υπηρέτης 2 αφεντάδων", από τη Θεατρικη Ομάδα Οινοφύτων "Δημοσθένης Λιαπης"
Βραβείο Α' Καλύτερης Παράστασης:
 "Μάνα Κουράγιο", από τη Θεατρική Ομάδα "Δημιουργείν" Αυγόρου Κύπρου


Βραβείο Κοινού Νέων έως 25 ετών:
"Μάνα Κουράγιο", από τη Θεατρική Ομάδα "Δημιουργείν" Αυγόρου Κύπρου


Βραβείο Κοινού:
"Μάνα Κουράγιο", από τη Θεατρική Ομάδα "Δημιουργείν" Αυγόρου Κύπρου


Έπαινος ερμνηνείας: 
Στο Γιάννη Λαμπράκη από τη Θεατρικη Σκηνή Ηρακλείου Κρήτης για το ρόλου του Α΄ Ποιητή στην παράσταση "Ερωτόκριτος".



Συγχαρητήρια σε όλους.

Ο επίλογος του Φεστιβάλ δόθηκε σε τοπικό μαγαζί όπου διοργανωτές και εκπρόσωποι ομάδων υπό τους ήχους του ρεμπέτικου σχήματος "Αλά Παλιά" ξεφαντώνανε μέχρι το πρωί.



Τα μέλη της "Θεατροφρένειας" θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς όλες τις ομάδες που ήρθαν και διαγωνίστηκαν στο Φεστιβάλ όπως και την κριτική μας επιτροπή.
Επίσης ένα ευχαριστώ σε όλους τους φορείς που συνέβαλαν και βοήθησαν στη διεξαγωγή του Φεστιβάλ.
Τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ στο κοινό μας και συγκεκριμένα στον κόσμο του Διστόμου. Όχι μόνο επειδή αψήφησαν τα δυσμενή καιρικά φαινόμενα και παρακολούθησαν τις παραστάσεις, αλλά επειδή συνεχίζουν να στηρίζουν το Φεστιβάλ και αγκαλιάζουν τις ομάδες που έρχονται να διαγωνιστούν.





Το 6ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου μόλις τελείωσε...
Καλές αντάμωσες στο 7ο...

φωτογραφίες :Έφη Βέργου κ Νίκος Σταθάς


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου